Klimatická změna je problém. Jak ji můžeme zpomalit?

Co je to klimatická změna?

Klimatická změna je označením pro dlouhodobější změny počasí, kvůli kterému se život na Zemi stává pro lidi obtížnějším. Časté sucha a vedra vedou k problémům spojeným se zdravotnictvím, dopravou při povodních, v energetice při vichřicích. Klimatický systém je složen z pěti hlavních složek a těmi jsou atmosféry, hydrosféry, kryosféry, svrchní část litosféry a biosféry. Sluneční záření, které se dostává mezi atmosféru a povrch země je základním aspektem pro správnou funkčnost meteorologických a klimatických změn. Klimatický systém svými změnami má zásadní vliv na lidské životy. V případě klimatické změny někdy také jako změny klimatu dochází k významným a neustálým změnám povětrnostních rozměrů, které jsou způsobeny faktory biologických procesů, jako jsou změny slunečního záření, změny sopečné erupce a deskových tektoniků. Během změn klimatu může docházet ke změnám průměrných klimatických podmínek a extrémních povětrnostních jevů. 

Na jakých hodnotách se nacházíme a kam směřujeme?

V současné době je na území České republiky je klimatickými změnami znát úbytek sněhové pokrývky, větší výskyt extrémních projevů počasí především sucha, nárůst teploty vzduchu a počtu tropických a letních dnů. Vše, co jsme zde vyjmenovali má negativní dopad na lidské životy na Zemi, především v ekonomice jako jsou zemědělská a lesnická hospodářství. V současnosti se rozlišení v porovnání s referenčním obdobím 1961-1990 v poměru v období 2021-2050 od 1° do 3,5° zeměpisné šířky/délky. Za posledních 15 let je průměrný nárůst roční teploty o 10,4 °C.jj

Klimatická změna
zdroj: https://www.colorado.edu/ecenter/energyclimate-justice/general-energy-climate-info/climate-change

Jak se klimatická změna projevuje?

Mezi hlavní faktory změn, které nám klimatické změny přinášejí jsou časté extrémní projevy počasí. V letním období se může jednat o větší nárůst období sucha, lesních požárů, přívalových dešťů, které doprovázejí záplavy, v zimním období nárůst intenzivních sněhových srážek.

  • zimní a jarní povodně, které jsou způsobené táním sněhové pokrývky
  • letní povodně, které jsou způsobené dlouhotrvajícím přívalovým deštěm či srážek
  • zimní ledové povodně
  • přívalové letní povodně

Budoucnost

V současné chvíli víme, že sluneční záření vzrůstá podle modelů přibližně o 0,7 % za 110 miliónů let. To však ukazuje na paradox slabého mladého Slunce, který značí podle modelu, že výkon slunečních paprsků s časem postupně roste a tím může dojít k tomu, že za miliardu let bude Země neobyvatelná.

Jak můžeš sám přispět ke zpomalení klimatických změn?

Zamysleli jste někdy, že i vy sami můžete přispět ruku k dílu? Někdy stačí trochu zjednodušit život, vystoupit z komfortní zóny a přemýšlet nad tím, co nakupujete. A ne u plastových brček to vážně nekončí. Velkým problémem jsou fastfashion řetězce, chemicky zpracované potraviny, nárůst počtu dopravních prostředků a spostu dalšího. Například není vůbec v pořádku si koupit v obchodě triko za 150 Kč,. S každým takovým trikem někdo jiný na druhé straně planety trpí. 

Pár tipů, se kterými můžeme začít u sebe:

  • Zamyslet se nad svým šatníkem – nepodporovat fast fashion jako H&M, Zara apod. a naopak podporovat lokální brandy, které šijí s důrazem na udržitelnost, kvalitu a finanční ohodnocení zaměstnců. Nebo nakupovat v sekáči.
  • Nekonzumovat příliš masa, není zapotřebí mít každý den v jídelníčku maso – zkuste jej aspoň pár dnů v týdnu vyměnit za rostlinný zdroj bílkovin. 
  • Plasty a obalový průmysl, rozhodne nepotřebujete mít každou surovinu, ovoce a zeleninu v jednorázovém obalu – až příště půjdete do obchodu, zkuste si vzít tašku z minulého nákupu nebo si kupte/ušijte nějakou hezkou plátěnku místo nákupu dalších sáčků a igelitek. 
  • Přejděte na ekologičtějšího zeleného dodavatele elektřiny, díky kterému dosáhnete energetických úspor ve vaší domácnosti a tím omezíte automobilovou dopravu a létání.
  • Začněte třídit bioodpad nebo kompostujte.
  • Je toho ale mnohem víc a každý musí začít u sebe. Protože i cesta je cíl.

Každý jednotlivec svým šetrnějším chováním přispívá ke zmírnění klimatických změn a záchraně naší planety. Správné chování k naší planetě je důležitým faktorem pro tyto změny.

Můj oblíbenej kanál CODE OF LIFE  k problematice FAST FASHION vydal zajímavé video:

 Když budete chtít projekt HYDRATED podpořit, klikněte na tlačítko níže. See you later!

Similar Posts