NETFLIX TIPY: NEJLEPŠÍ DOKUMENTY

4 března, 2021

Netflix je americká platforma streamující filmy, seriály poskytující filmy a seriály online a od roku 2016 je dostupný v téměř 190 zemích světa. Na netflixu, ale nejsou jen seriály a filmy ale taky spousta dokumentů a dokumentárních sérií, které vám mohou přinést zajímavé informace a trochu otevřít oči. A na ně se dnes podíváme.

Fyre: Největší večírek, co nikdy nebyl

Co všechno dokáže marketing? Jakou nejlepší párty jste v životě viděli? A jak velkou moc mají dnes sociální sítě? Tento dokument ukazuje mix nereálných cílů, obřího ega, krásných holek, skvělého marketingu, přehlídku lidské blbosti a hlavně(!) obřího podvodu, který se v tomto odvětví už nikdy nestane. Je to úplně první netflix dokument, který jsem viděl a rozhodně ho řadím mezi mé nejoblíbenější. Běžte si vychutnat tuto jízdu. Prostě Netflix & Chill.

Netflix, FYRE

Zac Effron nohama na zemi 

Cestování, skvělé jídlo, biohacking, příroda. Tahle dokumentární série v čele se Zacem Effronem a Darinem Olienem všechny tyto aspekty spojuje dohromady. Myslím, že tento dokument by se měl pouštět v hodinách přírodopisu nebo občanky. Je to zajímavý mix zábavy, vzdělání a opravdu zajímavých destinací. Díky těmto deseti dílům se dostanete na místa, o kterých jste v životě neslyšeli. A to je rozhodně super.

The last dance

Abych se přiznal, nikdy jsem nebyl velikým fanouškem ani basketu ani Michaela Jordana. Jeho příběh a backround celého jeho života jsem neznal, dokud jsem neuviděl tento dokument. A v ten moment jsem si ho zamiloval. Pro fanoušky sportovních sérií je tento počin majstštykem. Dokumentární série v sobě skrývá lásku, sport, emoce, střídání špatných a dobrých chvilek, neskutečné autentické záběry z archivu ESPN a spoustu dalšího. Michael Jordan patří mezi největší osobnosti sportu a dost často je nazýván nejlepším sportovcem historie. Několik informací sice ihned po odvysílání vyvrátili hlavní postavy jako Scottie Pippen, ale to vám ten kouzelný příběh rozhodně nezkazí.

Případy neviny

V USA dojde v průměru ke 3 justičním omylům každý týden. Někdy trvá pár měsíců, než se případ znovu prošetří, ale někdy i několik desítek let. A o tom je Project Innocence. Lidé, kteří jej tvoří se snaží dennodenně očistit jméno neprávem odsouzené občany, kteří velkou část svého života zažili za mřížemi. Někdy totiž stačí být ve špatný čas na špatném místě, pár nepřímých důkazů a vše, co bylo doposud samozřejmostí se může zbortit.

Tiger king

Dokumentární seriál který odkrývá problematiku nelegálního chovu velkých koček v USA. Skvělá práce dokumentaristů při sbírání dat a záběrů, pokrývající velkou životní etapu těchto výstředních lidí si zaslouží obří pochvalu. Rozdílné pohledy zúčastněných na záhadné události, v poslední stádiu vedoucí až k vešetřování FBI. Je to sice bizár na entou, ale něco takového si rozhodně pusťte, třeba místo výměny manželek.

The defiant ones

Kdo by neznal hudební sluchátka Beats by Dr.Dre? Tento hudební dokument, který pokrývá stejnou oblast jako obdobný Straight Outta Compton, jenže se zakládá více na realitě.  Ukazuje, jak vůbec vznikl nápad se sluchátkama, přes nakladatelství Interscope až po online streamování, které známe dnes. Navíc se skvělou hudbou v pozadí.

David Attenborough: Život na naší planetě

Tento dokumentární film spojuje několik hledisek, které spolu doopravdy skvěle fungují. V první řadě je to nádherná vizuální stránka. Dále pak skvělý životní příběh jednoho z nejznámějších přírodovědců na světě, který toho má hodně co říct. A v poslední řadě taky je to obří vykřičník pro lidstvo, který může spoustě lidem otevřít oči pro jiné vnímání přírody kolem nás. Známý moderátor se totiž ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. Truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti.(netflix)

V mysli vraha: Aron Hernandez

Přes noc se proměnil z jednoho z nejlépe placených hráčů NFL na vraha. Tento příběh ukrývá spoustu otázek a spojuje zajímavé informace z minulosti. Chování Arona Hernandéze bylo extrémní, ale jak velkou vinu na tom nese CTE? A co, že to CTE je?  Jde o onemocnění mozku, vyvolané častými údery do hlavy (často nazývána také boxerská nemoc) a tato dokumentární minisérie alespoň částečně nastíní o jakou problematiku jde a jakou roli může v tomto případě hrát.

Sunderland ’til I die

Dokumentární série, která měla zaznamenat velkolepý návrat tradičního anglického klubu Sunderland do Premier League (Nejvyšší fotbalová soutěž v Anglii). Jenže tento plán měl jeden velký nedostatek. Sunderland se do Premier League nevrátil, ale po zpackané sezóně se posunul ještě o patro níž. V příběhu jsou autentické záběry ze zápasů, rozhovory s fanoušky, hráči a zástupci týmu. Tento netflix dokument má dvě série a pro mě osobně je ta druhá ještě sympatičtější, záživnější a s větším nábojem

Tři blízcí neznámí

Trojčata, která hned v nemocnici oddělili. Každé z nich prožilo život v jiné pěstounské rodině, na jiné straně Ameriky, a přesto se jejich cesty osudu náhodou spojily. Ne, není to žádný sci-fi dokument, ale reálná událost z osmdesátých let 20.století v USA. Tento příběh se stal senzací celé Ameriky? Proč se rozdělili? Jak se to mohlo stát? Kdo za tím vším stál. To vše se dozvíte v dokumentu.